[ZEA] Dubaj – co warto zobaczyć na przesiadce?


Dubaj – co warto zobaczyć, jeśli macie kilkanaście godzin np. podczas przesiadki? Nie macie pomysłu jak dostać się z lotniska w dane miejsce? A może po prostu zastanawiacie się, czy spędzić tu jeden dzień? W takim razie ten post jest właśnie dla Was! Poznacie moje propozycje, jak spędzić w Dubaju kilka godzin – będą opcje dla miłośników zakupów, znajdzie się również coś dla fanów historii oraz tych, którzy po prostu chcą nacieszyć oko ładnymi widokami.

Zaczynamy!


Dubaj – co warto zobaczyć, jeśli jesteś miłośnikiem ładnych widoków?


1. Pokaz fontann pod Burj Khalifa oraz pokaz świateł na Burj Khalifa


Cena: za darmo

Dojazd z lotniska DXB:

Metro: czerwona linia (kierunek Jabel Ali) z przystanku z Airport Terminal 3 (lub Terminal 1) do Burj Khalifa/Dubai Mall. 12 przystanków, około 30 min, bezpośrednio. 

Taxi: najlepiej zamówić taxi do Souk Al Bahar, nie będzie trzeba iść przez cały Dubai Mall do fontann. Z lotniska cena wynosi około 35-45 AED, czas podróży 20-25 min.

Uber: jak wyżej, ale cena może wynieść nawet 80 AED za Uber Select ze względu na małą dostępność tańszych Uber X.


Wieżowca Burj Khalifa chyba nie trzeba nikomu przestawiać – mierząc 828 m. od 2010 roku jest najwyższym budynkiem na świecie. Ale o tym za chwilę. Teraz skupmy się na imponującym pokazie fontann który odbywa się codziennie od 18:00 do 23:00 co 30 min na sztucznym jeziorze pod Burj Khalifa właśnie. Pokazy odbywają się także w ciągu dnia o 13:00, 13:30 oraz 14:00 (od soboty do czwartku) i o 13:30, 14:00 i 14:30 w piątki. Te wieczorne są jednak bardziej efektowne.

Pokaz fontann jest drugim co do wielkości na świecie, woda wystrzeliwuje na wysokość 150 m w górę, a całość oświetla 6,600 świateł. Fontanny tańczą co pół godziny na przemian do arabskiej i nowoczesnej muzyki popularnej, a to, na jaki kawałek traficie będzie miało ogromny wpływ na odbiór. Niestety nigdzie nie ma dostępnej playlisty. Największe wrażenie zrobił na mnie pokaz do „Skyfall” Adele, ale można również usłyszeć Edith Piaf, Michaela Jacksona czy Whitney Houston.


Dubaj co warto zobaczyć

Zdecydowanie polecam przyjechać tutaj w dzień roboczy (czyli od niedzieli do czwartku). W piątek i sobotę bardzo trudno znaleźć miejsce w pierwszym rzędzie przy barierkach, na co na pewno ma wpływ bliskość jednego z największych centrów handlowych na świecie – Dubaj Mall. Jeśli jednak nie macie wyboru i jesteście tutaj w weekend – zaplanujcie obejrzenie pokazu jak najwcześniej, zanim zbiorą się tłumy. Pokaz oglądać można z deptaka jak również z licznych restauracji z widokiem na fontanny.


Dubaj co warto zobaczyć

Sam pokaz do dla Was za mało i chcielibyście zrobić coś więcej? Proszę bardzo – za 74 AED możecie popływać po jeziorze abrą – tradycyjną arabską drewnianą łodzią. Rejsy dostępne są pomiędzy pokazami, a bilety można kupić w wyznaczonych punktach wzdłuż deptaka lub online na stronie Burj Khaliha Tickets. Rejs jest dostępny dla dzieci powyżej 3 roku życia.


Dubaj co warto zobaczyć

Jeszcze coś innego? Spacer po Dubai Fountain Broadwalk, czyli długiej na 272 m pływającej platformie, która znajduje się tylko 9m od tańczących fontann! Bilety kosztują 25 AED i można je również nabyć wzdłuż deptaka oraz przez Internet. Atrakcja jest dostępna dla dzieci powyżej 4 roku życia. Obecnie kupując bilet na taras widokowy At the Top na 124 piętrze Burj Khalifa (o tym w punkcie 2), Dubai Fountain Broadwalk mamy w cenie.

Kropką nad „i” jest obejrzenie noworocznego pokazu laserów i świateł na wieżowcu Burj Khalifa, który w wersji skróconej od tej Sylwestrowej będzie wyświetlany do końca marca 2019 r. Czasu nie pozostało dużo, ale jestem pewna, że w kolejnych miesiącach pokaz zostanie zastąpiony innymi iluminacjami, które też z pewnością warto będzie obejrzeć – wtedy na pewno dam Wam znać! Jeśli jednak będziecie w Dubaju przed 31 marca 2019 r., pokazy odbywają się we wtorki i środy o 19:15, 20:00 oraz 21:15 i czwartki, piątki i soboty o 18:45, 20:00 oraz 21:45.


Dubaj co warto zobaczyć

Pokaz świateł jest, oczywiście, największy na świecie a instalacja składa się z 70,000 żarówek LED połączonych 55,000 metrów przewodów. Ciekawostką jest to, że jak wiele innych budynków na świecie, Burj Khalifa rozświetlił się biało-czerwonymi barwami w 100 rocznicę Odzyskania Niepodległości przez Polskę 11 listopada 2018 r.


2. Taras widokowy na Burj Khalifa


Cena: od 141 AED

Dojazd z lotniska DXB:

Metro: jak w punkcie 1.

Taxi:  Zamawiamy Taxi do Dubaj Mall. Z lotniska cena wynosi około 35-45 AED, czas podróży 20-25 min.

Uber: jak w punkcie 1.


A może macie ochotę wyjechać na najwyższy budynek na świecie, aby obejrzeć zachód słońca z tarasu widokowego? Dostaniecie się tam najszybszą na świecie windą, poruszającą się z prędkością 10 m/s! Taras widokowy znajduje się na 124 i 125 piętrze, co odpowiada wysokości 456 m – to niestety niewiele poza połową wysokości budynku. Polecam sprawdzić pogodę przez rezerwacją biletu – w Dubaju bardzo często w powietrzu unosi się pył i piasek, co skutecznie ogranicza widzialność. Ta opcja kosztuje 141-216 AED (w zależności od dnia i godziny), a bilety można kupić na stronie At the Top Burj Khalifa lub w kasach przed wejściem. Najpopularniejsze godziny to oczywiście godziny zachodu słońca.


Dubaj co warto zobaczyć

Inną opcją jest wykupienie biletu z dostępem do Burj Khalifa SKY – czyli najwyższego na świecie tarasu widokowego zlokalizowanego na 148 piętrze. W cenie 370-525 AED (również w zależności od dnia i godziny), mamy przewodnika, bufet, interaktywne atrakcje oraz dostęp na niższe tarasy widokowe na 124 i 125 piętrze.

Od 600 AED dostępne są wejściówki do lobby i restauracji na 152, 153 i 154 piętrze. Są to dość ekskluzywne miejsca, więc trzeba wyglądać i nie zostaniecie tam wpuszczeni z plecakiem czy w turystycznym ubraniu. Opcji jest mnóstwo, od herbaty po koncerty muzyki poważnej, a dostępne pakiety możecie sprawdzić i zarezerwować na stronie Burj Khalifa.

Inną opcją jest zrobienie rezerwacji w restauracji At.Mosphere Burj Khalifa na 122 piętrze. Niestety, obowiązuje tutaj minimalna kwota, jaką musimy wydać na posiłek, w najpopularniejszych godzinach dochodząca nawet do 880 AED od osoby. Mniej popularne, śniadaniowe godziny to kwota 200 AED, a wszystko dokładnie możecie sprawdzić na stronie restauracji.

Ale jak to zrobić taniej?

♦ Na stronie z biletami dostępne są pakiety łączące wejście na taras widokowy z innymi atrakcjami w Dubaju (np. Dubai Aquarium w Dubai Mall), z wejściówkami do restauracji, śniadaniami czy obiadami w pakiecie. Oczywiście – kupując kilka rzeczy razem – oszczędzamy.

Grupon i inne portale turystyczne – zazwyczaj dostępne są oferty wejścia na taras widokowy z niższych cenach.

♦ Lub – możecie skontaktować się przez Facebooka z moją koleżanką, która w cenie 150 AED zabierze Was do eleganckiego lobby na 123 piętrze Burj Khalifa, gdzie popijając kawę na wygodnej sofie będziecie mogli podziwiać panoramę Dubaju. Dla gości przygotowano niewielką bibliotekę o tematyce Zjednoczonych Emiratów Arabskich.


Dubaj co warto zobaczyć

3. Spacer Dubai Marina Walk


Cena: za darmo

Dojazd z lotniska DXB:

Metro: czerwona linia (kierunek Jabel Ali) z przystanku z Airport Terminal 3 (lub Terminal 1) do Damac Properties. 20 przystanków, około 49 min, bezpośrednio. Ze stacji metra przechodzimy kładką nad Sheikh Zayed Road i jesteśmy na deptaku. 

Taxi: zamawiamy taxi do Marina Walk. Z lotniska cena wynosi około 70 AED, czas podróży ok. 30 min.

Uber: Cena może wynieść nawet 150 AED za Uber Select ze względu na małą dostępność tańszych Uber X.


Lubicie oglądać miasto nocą? Nie pozostaje nic innego jak spacer promenadą Dubai Marina Walk. Linia imponujących wieżowców, wybudowanych wzdłuż wybrzeża Zatoki Perskiej liczy ponad 200 budynków. Wśród nich wyróżnia się architektoniczna perełka – skręcony o 90° wieżowiec Cayan Tower mierzący 310 m i 75 pięter. Oglądać możemy również luksusowe jachty zacumowane w marinie na sztucznym kanale. Deptak oświetlony jest różnorodnymi iluminacjami w zależności od pory roku. Wzdłuż niego ciągnie się niezliczona ilość kawiarni i restauracji, w których zasmakujecie kuchni całego świata. Większość z nich jest otwartych do późnych godzin nocnych.


Dubaj co warto zobaczyć

Dubaj – co warto zobaczyć, jeśli kochasz zakupy?


4. Spice Souq i Gold Souq w Deira, czyli targ przypraw i złota


Cena: za darmo

Godziny otwarcia: 10:00-22:00

DojazdMetro: Opcja 1: czerwona linia (kierunek Jabel Ali) z przystanku z Airport Terminal 3 (lub Terminal 1) do Union. Tam przesiadamy się na linię zieloną (kierunek Creek) i jedziemy 1 przystanek do Baniyas Square. Stamtąd mamy 1 km pieszo (około 15 min). 

Opcja 2: czerwona linia (kierunek Jabel Ali) z przystanku z Airport Terminal 3 (lub Terminal 1) do Union. Tam przesiadamy się na linię zieloną (kierunek Creek) i jedziemy do Al Fahidi. Stamtąd mamy 1 km pieszo do przystani Bur Dubai Abra Station, skąd tradycyjną łodzią przepływamy na drugą stronę Creeku do targu przypraw i złota. Ta opcja jest minimalnie dłuższa, jednak dodatkowo mamy możliwość przeprawić się przez Creek drewnianą łodzią, co jest atrakcją samą w sobie. Kilkuminutowy rejs kosztuje 1 AED. W drodze do przystani mijamy po drodze Old Souq, czyli Stary Targ, gdzie również znajdziemy przyprawy, ubrania czy pamiątki. To jednak nie jest nasz cel.

Taxi: zamawiamy taxi do Spice Souq po prostu, z lotniska cena wynosi około 25 -35 AED, a czas podróży ok. 25 min.

Uber: cena to około 60-70 AED za Uber Select.


Dubaj co warto zobaczyć
fot. Michał Andrzejewski

Spice Souq – Targ przypraw

Aromat egzotycznych przypraw unoszący się w powietrzu, niecichnący gwar rozmów i bogactwo barw – tak wita nas Spice Souq w Deira, najstarszej dzielnicy Dubaju. To ważne miejsce nie tylko w historii Dubaju, ale również w historii handlu ogólnie – Deira była liczącym się węzłem na historycznych szlakach handlowych i jednym z największych targów w regionie. To stąd wywodzi się Dubaj i nawet dzisiaj, w XXI w., kręte, wąskie uliczki, drewniane dachy i intensywne przyprawy ze wszystkich stron świata sprawiają, że możemy poczuć atmosferę bliskowschodniego handlu sprzed 100 lat. Chociaż kiedyś dominowały tu właśnie przyprawy, dziś możemy kupić absolutnie wszystko – od przedmiotów codziennego użytku, wyposażenie domu po pamiątki każdego kształtu i rodzaju. Handlarze również poszli w duchem czasu – z arabską nachalnością wmuszają w każdego, kto wygląda na turystę – swój towar. A odmówić nie wypada, skoro pięknie wyuczoną polszczyzną informują nas, że jest taniej niż w Biedronce… W większości miejsc można płacić kartą, ale zazwyczaj wtedy jest mniejsze pole do negocjacji ceny. A negocjować i targować się trzeba, bo przecież jesteście na prawdziwym arabskim targu!


Dubaj co warto zobaczyć
fot. Marta Błażyczek

Co więc warto tu kupić? Oczywiście – przyprawy. Znajdziecie tutaj cieszący się popytem szafran, czy bardziej popularną kurkumę i cynamon. Znawcy, do których ja nie należę, na pewno wyszukają tu perełki – nieobecne w Europie przyprawy i suszone owoce, których nazw nie potrafię wymówić. Ja natomiast nie wracam do domu bez chociaż jednej herbaty – mimo, że nie najtańsze, są zdecydowanie warte swojej ceny. No i mojej największej słabości – czekoladowych cukierków, które wyglądają jak kolorowe kamyki. Nie znalazłam ich nigdzie indziej na świecie i jestem od nich silnie uzależniona. Skoro mamy już coś dla ciała, czas kupić coś dla ducha. Panie z pewnością zagustują w kaszmirowych chustach! Niezależnie, co zechcecie kupić, zapamiętajcie moją małą radę – postarajcie się większość rzeczy nabyć u jednego sprzedawcy, a wtedy cena pójdzie znacząco w dół.

Ci, których żywiołem nie są zakupy, również są tu mile widziani. Samo doświadczenie arabskiego targowiska, jednego z najstarszych w regionie (data powstania nie jest znana, szacuje się, że souq ma około 100 lat), jest intensywne, żywe, barwne. Po prostu pochodźcie bez celu wąskimi uliczkami, odurzcie się aromatem przypraw, spróbujcie herbaty na zapleczu sklepu, a przez chwilę zapomnicie, że znajdujecie się w 3-milionowej, nowoczesnej metropolii.


Dubaj co warto zobaczyć
fot. Marta Błażyczek

Gold Souq

Miłośników złota (a raczej miłośniczki), zapraszam do Gold Souq, czyli Targu Złota. Gwarantuję Wam, że takiej ilości tego kruszca, w takiej postaci jak tam, nie widzieliście nigdy wcześniej. I chociaż dla nas, Europejczyków, biżuteria w takiej formie budzi raczej śmiech i zakrawa o kicz, po jakimś czasie zaczyna się podziwiać i doceniać kunszt lokalnych jubilerów.

Znawcą nie jestem, ale podobno zarówno cena złota jak i diamentów jest tutaj dobra i to właśnie do Deiry jeździ się na zakupy. Ceny przedmiotów z wystaw zwalają z nóg, ale wchodząc do sklepu i negocjując, można znaleźć coś w przystępnej cenie.


Dubaj co warto zobaczyć

Panowie w tym czasie mogą obejrzeć największy na świecie… pierścionekNajmat Taiba. Wpisany do Księgi Rekordów Guinnessa w 2000 r., wyceniany jest na 3 miliony $ i zrobiony z 21-karatowego złota. Waży 64 kg, a wykonanie tego dzieła jubilerskiej sztuki zajęło 55 pracownikom 45 dni, pracując po 10 godzin dziennie.


Dubaj co warto zobaczyć

Wizytę w Deira możemy połączyć z odrobiną historii, o której przeczytacie w punkcie dla entuzjastów historii. Wszystkie te miejsca znajdują się dość blisko siebie, więc z łatwością w kilka godzin możemy je wszystkie odwiedzić.


5. Dubai Mall – jedno z największych centrów handlowych na świecie


Cena: za darmo, o ile nie planujecie zakupów

Dojazd z lotniska DXB: jak w punkcie 1. oraz 2.

Godziny otwarcia: 10:00 do północy


Jeżeli jednak wolicie nowoczesne zakupy niż targowanie się w wąskich uliczkach Deiry, Dubaj oczywiście Was nie zawiedzie. Dubai Mall – czyli jedno z największych centrów handlowych na świecie (kiedyś było największe), mieści w sobie ponad 1200 sklepów, 150 punktów z jedzeniem, hotel i mnóstwo atrakcji. Znajdziecie tutaj znane Wam sieciówki, jednak ceny są wyższe od tych z Polsce. Znana Fashion Avenue to ponad 200 sklepów luksusowych marek, jednak raczej tam nie zaglądam, żeby porównać ceny 🙂 Mamy też tutaj alejkę ze złotem, tylko dużo bardziej nowoczesną i elegancką niż ta w Deira. I targować się nie można…

Sklep, do którego warto zajrzeć w poszukiwaniu pamiątek to Camel Company. Znajdziecie tutaj przeróżne przedmioty ze wspólnym motywem przewodnim – wielbłądem. Mimo, że jest tutaj dość drogo jak na pamiątki (najtańszy kubek kosztuje około 50 AED), to rzeczy są naprawdę ładne, dobrej jakości i trwałe.

Gdy już zrobicie zakupy, obejrzeć możecie między innymi wysoki na 3 piętra wodospad i spróbować lotu w symulatorze największego samolotu pasażerskiego na świecie – Airbusa A 380.


Dubaj co warto zobaczyć

Dla miłośników sportowych wrażeń polecam pełnowymiarowe olimpijskie lodowisko – Dubai Ice Rink. Za sesję trwającą 1:45 oraz wypożyczenie łyżew zapłacicie minimum 49 AED, a pełną tabelę cen oraz rezerwację online znajdziecie TUTAJ.

W przerwie pomiędzy zakupami wybierzcie się do Dubai Aquarium & Underwater ZOO – olbrzymiego akwarium, które mieści w sobie 10 milionów litrów wody, 33,000 zwierząt w tym ponad 300 rekinów i płaszczek.  Bardzo dużą część akwarium zobaczyć można za darmo, przez największą na świecie akrylową powierzchnię oddzielającą nas od podwodnego świata. I tę opcję polecam najbardziej – po pierwsze jest za darmo, a po drugie cała reszta w środku nie robi wielkiego wrażenia. To, za co płacimy, to przejście podwodnym tunelem z pływającymi nad głową rekinami, jednak tunel jest dość krótki, ściany porysowane przez lata użytkowania, a podwodne ZOO nie zmieniło się ani trochę przez ostatnie 6 lat. Jeśli miałabym coś polecić, uważam, że zdecydowanie lepiej pojechać do Hotelu Atlantis na Palm Jumeirah i odwiedzić Akwarium Lost Chambers.


Dubaj co warto zobaczyć

Jeśli jednak zdecydujecie się wejść do środka, bilety kupcie przez Internet, zwłaszcza, jeśli wybieracie się tam w piątek czy sobotę – unikniecie ogromnych kolejek. Pamiętajcie o biletach kombo łączących wejście na Burj Khalifa i Dubai Aquarium – oszczędzicie kilka złotych. Nie zapomnijcie sprawdzić Grupona. Na szukających wrażeń, akwarium oferuje dodatkowe atrakcje – na przykład nurkowanie z rekinami, a pełną ofertę sprawdzicie na stronie obiektu.

Na pełną wizytę przeznaczyć trzeba około 1,5-2 godzin.


Dubaj co warto zobaczyć

6. Souk Madinat w Jumeirah


Cena wstępu: za darmo

Godziny otwarcia: sklepy 10:00 – 23:00, restauracje 08:00 – 02:00

Dojazd:

Metro: czerwona linia (kierunek Jabel Ali) z przystanku z Airport Terminal 3 (lub Terminal 1) do Sharaf DG (37min). Tam przechodzimy na przystanek autobusowy Sharaf Dg Metro Bus Stop i jedziemy autobusem nr 81 do Dubai Police Academy (4 min). Stamtąd mamy 700 m pieszo. 

Taxi: zamawiamy taxi do Souk Madinat, z lotniska cena wynosi około 60 AED, a czas podróży ok. 30 min.

Uber: cena to około 100-110 AED za Uber Select.


Kolejnym bardzo klimatycznym miejscem na małe zakupy i odpoczynek jest Souk Madinat w Jumeirah. Wybudowany w arabskim stylu z typowymi dla tutejszego budownictwa wieżyczkami wiatrowymi – wind towers (miały funkcję „łapania” wiatru w celu klimatyzacji pomieszczeń), idealnie wpisuje się w otoczenie nowoczesnego Dubaju. Znajdziecie tutaj butiki, sklepy z pamiątkami, biżuterią czy luksusową odzieżą, a także liczne kawiarnie i restauracje. Nie planujecie zakupów? Usiądźcie na kawę na tarasie kawiarni Costa z widokiem na Burj Al Arab – hotel żagiel, ikonę Dubaju.


Dubaj co warto zobaczyć

Dubaj – co warto zobaczyć, jeśli interesuje Cię historia?


7. Dubai Museum i Al Fahidi Fort


Godziny otwarcia: 8:30-20:30 (sobota-czwartek) i 14:30-20:30 (piątek)

Cena: 3 AED

Dojazd:

Metro: czerwona linia (kierunek Jabel Ali) z przystanku z Airport Terminal 3 (lub Terminal 1) do Union. Tam przesiadamy się na linię zieloną (kierunek Creek) i jedziemy do Al Fahidi. Ze stacji metra do muzeum mamy 1 km pieszo.

Taxi: zamawiamy taxi do Dubai Museum, z lotniska cena wynosi około 35 AED, a czas podróży ok. 25 min.

Uber: cena to około 60-70 AED za Uber Select


Fort znajdujący się w najstarszej części Dubaju został wybudowany w 1787 r. i jest uznawany za najstarszy budynek w mieście. Po renowacji został udostępniony dla turystów w 1971 r. – roku powstania Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Jako oficjalne muzeum Dubaju, przedstawia jego historię od małej osady handlowej do wielkiej metropolii. Zobaczycie tu drewniane łodzie, broń czy przedmioty codziennego użytku. Na głównym dziedzińcu znajduje się tradycyjny dom (barasti) wykonany z liści palmowych, z prymitywną kuchnią i wspomnianymi przeze mnie wcześniej wieżyczkami wiatrowymi.


Dubaj co warto zobaczyć

W podziemiach przechodzimy do nowszej części wystawy – znajdujemy się na wąskiej uliczce targowiska sprzed 100 lat i zaglądamy do pracowni poszczególnych rzemieślników i handlarzy. Mamy tutaj kowala, jubilera czy krawca. Poznajemy życie codziennie zwykłych ludzi – czym się trudnili, jak spędzali wolny czas, do jakich szkół chodziły dzieci. Następnie przechodzimy do sekcji przedstawiającej środowiska naturalne regionu – morze, pustynię, wybrzeże. Dowiadujemy się, skąd się bierze woda i jak przetrwać noc na pustyni. Na koniec, duże i ciekawie zaaranżowane pomieszczenie przedstawia historię połowu pereł – głównego filaru gospodarki regionu w XIX w. To właśnie perły napędzały handel i rozwój osady, zanim wiek później odkryto ropę, która zmieniła życie Emiratczyków na zawsze. Z ekspozycji dowiemy się, jak poławiacze pereł nurkowali po cenne skorupy, jak wyceniano perły i jak je mierzono. Zobaczycie oryginalne narzędzia używane w tym przemyśle.


Dubaj co warto zobaczyć

Na spokojną wizytę w Muzeum przeznaczyć trzeba minimum 1,5 godziny. Uważam, że zdecydowanie warto tutaj zajrzeć i poznać historię tego młodego kraju, bo Dubaj to nie tylko Burj Khalifa i drogie hotele. To także historia, która mimo, że krótka, jest ciekawa i warta poznania.

Al Ahmadiya School, czyli pierwsza szkoła w Dubaju


Godziny otwarcia: 8:00 – 19:30 (sobota-czwartek) i 14:30-19:30 (piątek)

Cena: za darmo

Dojazd:

Metro: czerwona linia (kierunek Jabel Ali) z przystanku z Airport Terminal 3 (lub Terminal 1) do Union. Tam przesiadamy się na linię zieloną (kierunek Creek) i jedziemy 3 przystanki do Al Ras. Stamtąd mamy już tylko 200m pieszo. 

Taxi: zamawiamy taxi do Al Ahmadiya School lub Al Ras, z lotniska cena wynosi około 25 -30 AED, a czas podróży ok. 25 min.

Uber: cena to około 60-70 AED za Uber Select.

Szkoła została ufundowana przez bogatego handlarza perłami, szejka Ahmeda bin Dalmouk w 1912 r. i funkcjonowała do 1963 r. Chłopcy uczyli się tutaj matematyki, kaligrafii, astronomii i literatury oraz studiowali Koran, a absolwenci to między innymi byli oraz obecni władcy Dubaju z rodziny Al Maktoum, w tym obecny szejk. W powstałym na miejscu szkoły w 1994 r. muzeum dowiadujemy się, jak wyglądał system edukacji na początku XX w. w regionie, a proste i dość ascetyczne klasy przypominają o surowości wychowania w tamtych czasach.

Tuż obok znajduje się Heritage House, czyli okazała rezydencja założyciela szkoły. Aktualnie jest w trakcie renowacji, ale jeśli tylko traficie tutaj jak już będzie otwarta, koniecznie zajrzyjcie! Zobaczycie, jak wyglądały domy bogatych handlarzy, a bogata wystawa zdjęć z lat 1948-1953 jeszcze bardziej przybliży Wam Dubaj sprzed półwiecza. Ja oczywiście postaram się wrzucić update, jak tylko muzeum zostanie otwarte!


Dubaj co warto zobaczyć
foto: GulfNews.com

Na tym kończymy moje propozycje, ale pamiętajcie – miejsc, które można zobaczyć w trakcie krótkiego pobytu w Dubaju jest na pewno znacznie więcej! W tym artykule zebrałam te najbardziej popularne i według mnie warte zobaczenia, ale jeśli trafiliście w inne miejsce – zapraszam do dzielenia się informacjami w komentarzach. 
Już za miesiąc kolejny post o Dubaju, a w nim poznamy trochę bliżej i bardziej szczegółowo jego historię.

Do zobaczenia!


Dzięki, że dobrnęliście do końca. Pytania kierujcie w komentarzach, zapraszam również do dzielenia się Waszymi doświadczeniami radami, które z pewnością pomogą innym podróżnikom.

Jeśli spodobał się Wam ten tekst, możecie go polubić i udostępnić


2 thoughts on “[ZEA] Dubaj – co warto zobaczyć na przesiadce?

    1. Haha tak, pierścionek w ogóle ciężko pierścionkiem nazwać, bo raczej mieści się w niego cały człowiek, a nie palec 🙂 No i trudno go przymierzyć, a szkoda 🙂

Dodaj komentarz